Luis Figo, Ronaldinho i Carles Puyol to byłe gwiazdy światowej piłki, które dziś dumnie reprezentują Teqball. Uniwersalny sport połączył legendy, oferując nowe możliwości.

Teqball to nowa dyscyplina sportowa bazująca na piłce nożnej, przeznaczona zarówno dla zawodowych sportowców, jak i amatorów, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności techniczne. To jednak nie tylko wspaniałe narzędzie do podnoszenia zdolności piłkarskich.

Teqball to najczystsza forma piłki nożnej, ponieważ nie dochodzi do fizycznego kontaktu między zawodnikami. Dzięki temu gracze nie są narażeni na kontuzje, unika się brutalności i nieczystych zagrań. Co więcej, w nawiązaniu do zasad, zawodnicy nie mogą dotknąć stołu w trakcie gry, co dodatkowo zmniejsza prawdopodobieństwo odniesienia urazu.

Teqball nie jest konkurencją dla piłki nożnej, ale jej uzupełnieniem. Doskonale pomaga rozwijać pewność siebie, co jest niezwykle ważną cechą każdego piłkarza. Ma pozytywny wpływ na czas reakcji przy podejmowaniu decyzji na boisku. Doskonale sprawdza się w realiach nowoczesnego futbolu.

W 2017 roku powstała Międzynarodowa Federacja Teqball – FITEQ (Federation Internationale de Teqball), zrzeszająca i asystująca zawodowym sportowcom i amatorom na całym świecie. Pierwsze oficjalne mistrzostwa świata w Teqball zorganizowano w tym samym roku w Budapeszcie. W turnieju wzięło udział 20 reprezentacji z całego świata, w tym Polska. Biało-Czerwoni osiągnęli ćwierćfinał w grzej pojedynczej oraz awansowali do 1/8 finału w rozgrywce deblowej. W październiku bieżącego roku rozegrane zostaną drugie mistrzostwa świata w miejscowości Reims niedaleko Paryża. Udział w imprezie potwierdziło już ponad 40 reprezentacji.

W kwietniu FITEQ oraz organizacja Peace and Sport podpisały memorandum o porozumieniu w działaniach promujących Teqball jako narzędzia rozwoju społecznego i równości w krajach rozwijających się. Owocem ich współpracy było powołanie drużyny syryjskich uchodźców z obozu w Zaatari (Jordania), którzy wezmą udział w zbliżających się mistrzostwach.

Kolejnym krokiem milowym w rozwoju dyscypliny była zgoda 45-osobowej Olimpijskiej Rady Azji na włączenie Teqball do swoich oficjalnych sportów, tym samym torując drogę do występu na Igrzyskach Azjatyckich w 2022 roku.

Globalnymi ambasadorami Teqball są byłe gwiazdy światowej piłki: William Gallas, Luis Figo, Robert Pires, Carles Puyol, Christian Karembeu, Nuno Gomes i Simao Sabrosa. Ze sprzętu korzystają federacje, kluby i akademie piłkarskie z różnych zakątków globu takie jak: Arsenal Londyn, Chelsea Londyn, FC Barcelona, Paris Saint-Germain oraz związki piłkarskie Belgii, Brazylii czy Chorwacji.

W Polsce Teqball stawia swoje pierwsze kroki. Firma odpowiedzialna za promocję dyscypliny i dystrybucję stołów – Teqball Poland Sp. z o.o. powstała na początku 2018 roku. Mimo krótkiego okresu działalności udało się zorganizować kilka turniejów, konferencji i spotkań, które odbiły się echem w mediach. Prezesem honorowym polskiego Teqball’a jest Michał Listkiewicz, z kolei rolę ambasadora pełni Andrzej Strejlau.

Stół Teqball

Duszą Teqball jest stół. Rewolucyjny komponent sportowy, którego wykonanie zajęło ponad 2 lata. Przeprowadzone testy i badania pozwoliły stworzyć unikatowy kształt stołu, a także jego elementów. Struktura i forma ścianki dzielącej stół sprawiają, że odbita od niej piłka wraca do przeciwnika, nie przerywając gry. Nogi i rama wykonane są ze stali nierdzewnej i pokryte farbą odporną na korozję. Blaty zrobione z niezwykle wytrzymałego laminatu HPL (ang. High Pressure Laminate) spełniają rygorystyczne standardy jakości i trwałości Unii Europejskiej. Konstrukcja i zasady Teqball wykluczają przypadek, w grze liczą się wyłącznie umiejętności i talent zawodnika. Możliwości, które oferuje stół Teqball znacznie wykraczają poza spektrum piłki nożnej. Urządzenie dostosowane jest do praktykowania innych autorskich sportów takich jak: Qatch, Teqvolley, Teqpong i Teqtennis.

Zasady gry

Teqball oferuje dowolność w doborze piłki, jednak preferowanym rozmiarem jest “5”. Co więcej, zawodnicy mogą sami tworzyć reguły gry według własnego uznania. Oficjalne zasady są jednak bardzo proste:

  • Nie dotykając piłki więcej niż 3 razy, należy zwrócić ją na połowę przeciwnika.
  • Wejście w kontakt fizyczny ze stołem lub jego elementem są sprzeczne z zasadami.
  • Nie można dwa razy pod rząd odbić piłki tą samą częścią ciała
  • Piłka może być zagrana na połowę przeciwnika przy użyciu tej samej części ciała nie więcej niż 2 razy.

Przepisy gry sprawiają, że Teqball jest doskonałym uzupełnieniem treningu dla profesjonalnych piłkarzy. W grze może wziąć udział od 2 do 4 graczy. Mobilna wersja stołu – “SMART” umożliwia także przeprowadzenie indywidualnego treningu.

Nagrody

W 2015 roku Teqball otrzymał niezwykle prestiżową nagrodę Red Dot Design Award, która jest dla projektantów przemysłowych tym, czym Oscar dla aktorów. W poprzednich latach laureatami nagrody były wynalazki takich firm jak: Apple, Ferrari, Logitech, Adidas czy Google. Cenne wyróżnienie uczyniło z Teqball pożądany produkt na światowych rynkach.

Teqball zdobył również cenioną statuetkę ISPO w kategorii „Zdrowie, Fitness i Rekreacja” w tym samym roku, a także laur przyznawany przez IF Design Award za „Projekt Roku 2018”.

W 2018 roku Teqball wygrał w powszechnym głosowaniu wystawców w kategorii “Nowa Dyscyplina Sportowa” na prestiżowych targach sportowych “Go Active Show” w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie.

Udostępnij:

Popularne produkty

Inne teksty

Rozpoczęcie Gry w Teqball

Zasady gry w Teqball – Kompletny Przewodnik

Adrian Duszak Zdobywa Złoty Medal na Mistrzostwach Świata Teqball 2023

Które województwo jest najbardziej Teq? Sprawdź oficjalny ranking

Ekstraklasa jest TEQ. Stoły do gry trafiły do wszystkich klubów

Bestsellers:

Koszyk 0

OSTATNIO OGLĄDANE 0