Które województwo jest najbardziej Teq? Sprawdź oficjalny ranking

Polska to jeden z najbardziej teqballowych krajów na świecie. Wpływ na to ma stale rosnąca liczba stołów obecnych w naszym kraju oraz ogólne zainteresowanie tą dyscypliną. Sprawdziliśmy, które województwa są najwyżej w tabeli posiadanych stołów, a komu przypadł niechlubny tytuł najmniej rozwiniętego regionu.

W celu lepszego zrozumienia procesu ekspansji teqballu w Polsce, należy cofnąć się kilka lat wstecz – do 2017 roku. Wtedy powstała firma Teqball Poland, która stała się oficjalnym dystrybutorem stołów Teq w naszym kraju. Firma od samego początku swojej działalności zlokalizowana była w podwarszawskim mieście – Pruszkowie, a pierwsi gracze pochodzili z województwa mazowieckiego. Można więc uznać, że teqball w naszym kraju zaczął się na Mazowszu, skąd rozlał się do pozostałych części kraju.

Teqballowego bakcyla szybko złapało Pomorze i Podlasie, gdzie zaczęły zawiązywać się pierwsze koła pasjonatów pomarańczowego sportu. Silnym ośrodkiem dla gry na zakrzywionych stołach stał się również Kraków, gdzie obecnie stoły są zarówno w klubach sportowych, jak i w ogólnodostępnych strefach, gdzie każdy może przyjść i spróbować swoich sił. Wracając do tematu klubów, należy wspomnieć, że w 2020 roku Polski Związek Teqball w porozumieniu z Międzynarodową Federacją Teqball rozdał ponad 100 darmowych stołów do 100 polskich klubów i akademii piłkarskich. To posunięcie sprawiło, że w naszym kraju momentalnie zaroiło się od nowoczesnej infrastruktury sportowej, a wiele mniejszych klubów zyskało sprzęt na który w normalnych warunkach nie mogłoby sobie pozwolić.

Pozytywną rolę we wzroście popularności odgrywają także turnieje, które są uznawane za jedne z najlepiej zorganizowanych na świecie. Nad Wisłą tradycja rozgrywania mistrzostw Polski sięga 2018 roku i nie zatrzymała tego nawet pandemia COVID-19. Gdy cały świat musiał się zatrzymać, u nas nie przestawano grać, zachowując przy tym maksymalne środki ostrożności. Ta pasja i upór doprowadziły ostatecznie do przyznania nam organizacji IV mistrzostw świata, które odbyły się w Gliwicach w 2021 roku.

W kontekście usytuowania stołów na mapie Polski, trzeba wspomnieć, że można je spotkać w każdym z szesnastu województw, a ich liczba sięga już prawie 400 sztuk.

Klasyfikacja prezentuje się następująco:

1.) województwo mazowieckie – 82,
2.) województwo śląskie – 47,
3.) województwo łódzkie – 35,
4.) województwo małopolskie – 26,
5.) województwo wielkopolskie – 24
6.) województwo warmińsko-mazurskie – 23,
7.) województwo pomorskie – 22,
województwo podkarpackie – 22,
województwo lubelskie – 22,
8.) województwo podlaskie – 20,
województwo dolnośląskie – 20,
9.) województwo kujawsko-pomorskie 16,
województwo świętokrzyskie 16,
10.) województwo zachodniopomorskie – 9,
11.) województwo opolskie – 3,
12.) województwo lubuskie – 2.

Należy zauważyć, że prowadzące Mazowsze ma prawie dwa razy tyle stołów, co będący na drugim miejscu Śląsk. Trzeba też odnotować duży ścisk w środku tabeli i będące na szarym końcu województwa opolskie i lubuskie. Zbiór nie oddaje też w pełni zaangażowania w rozwój sportu poszczególnych województw. W tej statystyce na uznanie zasługują województwa: mazowieckie, podlaskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie i łódzkie. Widać zatem, że osoby z północno-wschodniej części Polski są najbardziej zaangażowane w rozwój teqballu, jako niezależnej dyscypliny sportu, z kolei w południowej części stoły Teq służą przede wszystkim, jako element treningowy i rekreacyjny. Na zachodzie, Poznań i Szczecin można uznać za teqballowe przyczółki. Zestawienie ma charakter poglądowy i jest zbiorem wszystkich stołów rozdystrybuowanych przez Polski Związek Teqball i Teqball Poland. Powinno się jednak pamiętać, że Teqball Poland, to nie jedyny dystrybutor stołów w naszym kraju, istnieje też wąska grupa klientów, która sprowadzała swoje stoły zza granicy, a także pewna liczba stołów, które zostały przekazane w formie donacji przez Międzynarodową Federację Teqball dla polskich organizacji i instytucji i nie znalazły się w rankingu. W Polsce znajduje się także kilkanaście ogólnodostępnych i całorocznych stref Teq, które zostały wybudowane z inicjatywy samorządów.

Udostępnij:

Popularne produkty

Inne teksty

Rozpoczęcie Gry w Teqball

Zasady gry w Teqball – Kompletny Przewodnik

Adrian Duszak Zdobywa Złoty Medal na Mistrzostwach Świata Teqball 2023

Ekstraklasa jest TEQ. Stoły do gry trafiły do wszystkich klubów

Centrum Sportu w Błoniu oficjalnym ośrodkiem przygotowawczym Polskiego Związku Teqball

Bestsellers:

Koszyk 0

OSTATNIO OGLĄDANE 0