Spis treści
1. Wstęp
1.1. Adam Łuczka wprowadza do tematu Teqballa
1.2. Opis Teqballa jako połączenia piłki nożnej i ping-ponga
2. Perspektywy Teqballa
2.1. Michał Listkiewicz o potencjale Teqballa
2.2. Teqball jako narzędzie treningowe i forma rozrywki
3. Teqball a PZPN
3.1. Możliwość patronatu lub finansowania przez PZPN
3.2. Porównanie Teqballa do futsalu i piłki plażowej
4. Rola Michała Listkiewicza w Teqballu
4.1. Potencjalna przyszłość Listkiewicza w Teqballu
4.2. Teqball jako sport wymagający techniki i siły
Adam Łuczka: Piłka nożna doczekała się już wielu wersji. Teraz obserwujemy Teqball, czyli połączenie piłki nożnej oraz ping-ponga. Co myśli pan o tej dyscyplinie?
Michał Listkiewicz: Moim zdaniem jest to bardzo perspektywiczna odmiana piłki nożnej, która przy okazji niesamowicie pomaga w treningu, gdyż kładzie się w niej nacisk na wyszkolenie techniczne. Wiadomo, że technika w piłce jest podstawą, a na stole do Teqballa można wyćwiczyć ją perfekcyjnie, co zresztą pokazywali m.in. bracia Koemanowie czy Ronaldinho. Przede wszystkim jest to jednak świetna zabawa i można urozmaicić ją o elementy piłki ręcznej, siatkówki a nawet tenisa!
Czy gdyby nadal sprawował pan funkcję prezesa PZPN, to czy zainteresowałby się taką dyscypliną jak Teqball w formie patronatu lub ewentualnego finansowania?
Oczywiście, że tak i mam nadzieję, że władze związku niebawem się do niego przekonają. Traktowałbym rywalizację przy zakrzywionym stole w taki sam sposób jak futsal czy piłkę plażową, ponieważ im więcej osób gra w piłkę nożną, tym lepiej dla całej dyscypliny.
Zwrócił pan uwagę na to, że Teqball to sport dla każdego… Czy w takim razie istnieje szansa, że niebawem zobaczymy prezesa Michała Listkiewicza w akcji?
Myślę, że najprędzej w roli sędziego, ponieważ jego podstawowa odmiana wymaga świetnej techniki i siły, ponieważ mimo małej przestrzeni cały czas jest się w ruchu.
Adam Łuczka, Polsat Sport
Zapraszamy do naszej sekcji Q&A,
gdzie zagłębiamy się w dynamiczny świat Teqballa, innowacyjnej dyscypliny sportowej łączącej piłkę nożną z umiejętnościami technicznymi. Odkryj odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące tej fascynującej gry, jej treningowych korzyści, globalnych aspiracji oraz przyszłości Teqballa w Polsce. Nasze starannie przygotowane odpowiedzi mają na celu rozwianie wszelkich wątpliwości i dostarczenie cennych informacji, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć, jak Teqball zdobywa popularność na całym świecie oraz jakie możliwości oferuje dla graczy na każdym poziomie zaawansowania.
Q&A
1. Jakie są konkretne zasady Teqballa i jak wygląda typowa rozgrywka?
Teqball grany jest na zakrzywionym stole, gdzie zawodnicy mogą odbijać piłkę każdą częścią ciała poza rękoma. Cel gry to odesłanie piłki na stronę przeciwnika nie więcej niż trzema dotknięciami. Typowa rozgrywka wymaga precyzji, techniki oraz strategicznego myślenia, łącząc w sobie elementy piłki nożnej, tenisa stołowego i siatkówki.
2. Czy Teqball jest uznawany przez międzynarodowe organizacje sportowe, i jak wygląda jego obecność na arenie międzynarodowej?
Teqball szybko zyskuje międzynarodowe uznanie, z Międzynarodową Federacją Teqball (FITEQ) na czele, która promuje ten sport globalnie. Organizowane są międzynarodowe turnieje, a sport ten cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród zawodników i kibiców na całym świecie, torując drogę do dalszej ekspansji i potencjalnego uznania przez większe organizacje sportowe.
3.Jakie są plany na rozwój Teqballa w Polsce i czy są już istniejące kluby lub ligi tej dyscypliny?
W Polsce Teqball jest jeszcze w początkowej fazie rozwoju, ale dzięki działaniom organizacji takich jak Teqball Poland, sport ten zyskuje na popularności. Planuje się organizację turniejów, eventów oraz współpracę z lokalnymi klubami piłkarskimi, aby zwiększyć świadomość i dostępność Teqballa. Chociaż formalne ligi mogą jeszcze nie istnieć, rosnące zainteresowanie i wsparcie mogą prowadzić do ich utworzenia w najbliższej przyszłości.