Odkryj świat Teqball – dynamicznej i ekscytującej gry, która rewolucjonizuje świat sportów zespołowych i indywidualnych. W naszym najnowszym artykule 'Zasady Gry w Teqball – Kompletny Przewodnik' zgłębiamy fascynujące zasady tej unikalnej dyscypliny, łączącej elementy piłki nożnej i tenisa stołowego. Czy jesteś zapalonym graczem, czy też nowicjuszem, nasz przewodnik zapewni Ci niezbędną wiedzę, by grać i cieszyć się Teqball na najwyższym poziomie. Dowiedz się, jak zdobywać punkty, perfekcyjnie serwować i opanować sztukę tej szybko rozwijającej się gry. Przygotuj się na dawkę sportowych emocji i dołącz do społeczności Teqball już dziś!

Teqball, dynamiczny sport łączący piłkę nożną i tenisa stołowego, staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. W tym artykule przybliżymy Ci zasady gry w Teqball, zarówno w singla, jak i w debla. Dowiedz się, jak grać, by czerpać pełnię przyjemności z tej fascynującej dyscypliny.

Podstawy Teqball

1. Rodzaje Gry: W Teqball można grać solo (singiel) lub z partnerem (debel).
  2. Piłka: Do gry używa się piłki nożnej o rozmiarze „5”.
  3. Wygrana w Meczu: Mecz wygrywa gracz lub drużyna, która pierwsza zdobędzie 2 sety. Set składa się z 12 punktów.
zdj. Jacek Prondzynski

Kluczowe Zasady Gry

• Ograniczenie Dotknięć: Piłkę można dotknąć maksymalnie 3 razy, by zwrócić ją na połowę przeciwnika, używając dowolnej części ciała poza rękami.
  • Zmiana Części Ciała: Nie wolno odbijać piłki dwukrotnie tą samą częścią ciała.
  • Wymiana w Deblu: W grze deblowej zawodnicy muszą wykonać co najmniej jedno podanie między sobą, zanim zwrócą piłkę na połowę przeciwnika.
  • Zakaz Kontaktu: Kontakt fizyczny ze stołem, jego elementami lub zawodnikami przeciwnej drużyny jest niedozwolony.
  • Zasady Odbić: Jeśli piłka odbije się od siatki i wróci do gracza, można kontynuować grę, o ile piłka nie dotknęła podłoża lub blatu stołu.

Serwis w Teqball

• Wykonanie Serwisu: Serwis może być wykonany każdą częścią ciała poza rękami. Linia serwisowa znajduje się 2 metry od krawędzi stołu.
  • Reguły Serwisu: Serwujący musi podrzucić piłkę rękoma i zagrać ją powyżej poziomu blatu stołu bezpośrednio na połowę przeciwnika.
  • Próby Serwisowe: Serwujący ma dwie próby na poprawne wykonanie serwisu.

Zakończenie Setu i Meczu

• Rozstrzygnięcie: W decydującej partii gra się do dwóch punktów przewagi (np. 13:11).
  • Zmiana Serwującego: Po każdych 4 punktach następuje zmiana serwującego. W deblu zawodnicy zmieniają się funkcjami po każdych 4 punktach.

FAQ – Najczęściej Zadawane Pytania

1. Czy w Teqball można używać rąk? Nie, ręce są wyłączone z gry.
  2. Jak długo trwa mecz w Teqball? Mecz trwa do wygrania dwóch setów, każdy po 12 punktów.
  3. Czy Teqball jest grą zespołową? Tak, można grać w debla.
  4. Czy w Teqball można dotknąć stołu? Nie, dotykanie stołu jest niedozwolone.
  5. Jakie są wymagania dotyczące serwisu? Serwis wykonuje się stojąc za linią serwisową, podrzucając piłkę rękoma.