Wywiady

25 marca 2020
Teqball Poland

Image

Strejlau: Teqball to skuteczny sposób szlifowania techniki

– Kształtowanie techniki przez zabawę to skuteczny i przemyślany sposób pracy nad warsztatem piłkarskim. Wiele możliwości rozgrywkowych i modyfikowanie zasad w zależności od potrzeb treningowych sprzyja nauczaniu piłki nożnej – stwierdził w rozmowie z Polsatsport.pl Andrzej Strejlau.

Adam Łuczka: Czy teqball jako odrębna dyscyplina sportu ma szansę zaistnieć szerzej w Polsce?

Andrzej Strejlau: Unikalny komponent sportowy w postaci stołu do gry w teqball to wyjątkowo przemyślane i wielozadaniowe urządzenie,
które sprzyja aktywności fizycznej. Wynalazek sprawdza się zarówno w kontekście treningowym, jak i rekreacyjnym. Mistrzostwa Polski są
świetnym przykładem na to, że teqball jako dyscyplina sportowa ma szansę powodzenia, co zresztą już się dzieje. W dzisiejszych czasach sport rozwija się bardzo dynamicznie, powstają nowe dyscypliny i inicjatywy. Dla teqballa to okazja do zaistnienia, ale również ciężki grunt, ponieważ pomimo swojej odrębności wpisuje się w nowy trend i potrzeba sporo czasu i pracy, żeby idea nowego sportu zakorzeniła się w świadomości Polaków.

Czy gra w teqball to skuteczny sposób podnoszenia umiejętności piłkarskich?

Kształtowanie techniki przez zabawę to skuteczny i przemyślany sposób pracy nad warsztatem piłkarskim. Wiele możliwości rozgrywkowych i modyfikowanie  zasad w zależności od potrzeb treningowych sprzyja nauczaniu piłki nożnej. Umiejętności techniczne to jednak nie wszystko i w różnych sytuacjach  boiskowych trzeba wiedzieć jak się zachować, a do tego niezbędny jest fizyczny kontakt z przeciwnikiem, czyli coś co w teqballu nie występuje. Sądzę  jednak, że ten sposób podnoszenia umiejętności technicznych może być bardzo skuteczny.

Czy reprezentacja Polski powinna zacząć używać stołów teqball do treningu?

Każdy sposób treningu, jeżeli jest wydajny i bezpieczny powinien być stosowany i rozpowszechniany. Faktem jest, że w teqball grają wielcy piłkarze i wspaniałe drużyny. To najlepiej świadczy o tym, że walory gry na zakrzywionym stole są widoczne i sprawdza się to jako uzupełnienie treningu na najwyższym poziomie.